Exclusive Military Hardware

2020. január 16. 22:39 - Harrdder

Iraki bunkerek újrahasznosítva

A szétbombázott betonfödém is javítható

Már régóta terveztem, hogy írok pár sort az iraki katonai bázisokon épített repülőgép-fedezékekről. Kamaszkoromban, az első nagy televíziós hadviselés idején nagyon rácsodálkoztam a híradóban látottakon, ahogy a bunkerek strukturális integritásán csúnya hiányosságokat ejtettek az irányított bombákkal. Sok évvel később már saját szememmel nézhettem meg ugyanezeket a vasbeton létesítményeket. Az al-Aszad repülőtér elleni iráni rakétatámadások miatt pedig igazán aktuálissá vált, hogy a régi fotóimat közreadjam. Hiszen ott is találhatóak még mindig hasonló bunkerek. Ott készült fotókat azonban nem töltök fel. 

 beolvasas11.jpg

 Természetesen a bunkereket még az Iránnal vívott háború idején kezdték építtetni, hogy megóvják velük az értékes vadászbombázóikat. Elsősorban Jugoszláviából érkeztek építőipari cégek, nagyon komoly minőségi követelményeknek megfelelve húzták fel a vasbeton repülőgép-fedezékeket. Sok időbe és energiába telt például, hogy miután egyes konstrukciókat homokkal fedtek le, azokon 5000-szer kellet az úthengerrel átmenniük, mert a megrendelők akartak megfelelő tömörítést elérni. Az irakiak alaposan ellenőrizték a végrehajtást, ha nem volt meg az előírt számú „taposás”, akkor nem írták alá az átvételt.

 p1010090.JPG

 A legtöbb iraki repülőtéren trapéz alakú bunkereket építettek, ezeknél a beton vastagsága elértre az 1 métert! Ilyenek vannak Bagdadban az egykori Szaddám nemzetközi reptér mellett, Habbaniján, Tallilban, al-Aszadon, és al-Takkadumban. Ugyanakkor eléggé ironikus, hogy 1990 előtt ugyanezek a jugó cégek Kuvaitban is hasonló bunkereket készítettek.

 Az egy repülőgép befogadására alkalmas konstrukciók mellett voltak kettős fedezékek is, ezeknek elöl, és hátul egyaránt volt ajtajuk, így mindkét irányból be, illetve kigurulhattak a repülőgépek. 

p1010373.JPG

Jónéhány félhenger alakú bunker is elkészült. Ezek végén gázkiáramló nyílásokat alakítottak ki, így a repülőgépek hajtóművét már bent indíthatták, és saját erőből gurulhattak ki. Nem kellett vontatójármű, gyorsabban felszállhattak készültségből.

 beolvasas0001555.jpg

Egy exhumált MiG-29-esre felmászva készült ez a kép. 

p1090076.JPG

Az építményeket az amerikaiak szinte mind használatba vették azt követően, hogy 2003-ban berendezkedtek a katonai reptereken. A Balad melletti al-Bakr bázison jóval nagyobb bunkerek épültek, melyek között voltak duplikáltak, és átgurulós kialakításúak is.  

 p1090079.JPG

Igen, azok az amerikai F-16-osok, GBU-49-es bombákkal álltak készenlétben, hogy bármikor indulhassanak bevetésre. Ma már nincsenek ott, csak típustestvéreik, az iraki F-16-osok állomásoznak ezen a bázison.

 p1010271.JPG

Ez a csonka piramis nem repülőgépek védelmére épült, parancsnoki vezetési pont üzemelt benne hajdanán, mint ahogy az arab nyelvű felirat is jelzi. Lépcsők vezettek a föld alá, ahol több szint is volt. Amikor ott jártam, másra használták már. 

 beolvasas22.jpg

Az ilyen kisebb építményekből is volt néhány, de nem vagyok abban biztos, hogy repülőgépek számára készültek. Elvileg a MiG-21-es, vagy L-39-es méretű repülőgépek elfértek volna benne, de az is lehet, hogy járműveket tároltak itt. Ajtajuk nem volt, oldalról falakkal oldották meg a védelmet.

 Mint közismert, az 1991-es légi hadműveletek alatt több bunkert is csúnyán lerendeztek, a bombák vagy felülről ütötték át a tetejüket/oldalukat, vagy a szellőzőnyílásokra, ajtókra vezették rá azokat. A háború után a károk többségét kijavították az irakiak.

p1010400.JPG

Szu-25K csatarepülőgépről fotózva a bunker oldalán lévő befoltozott lyuk. 

p1010075.JPG

Felül látható a "sminkelés". 

beolvasas33.jpg

A betont ezeknél a bunkereknél ívelt acélelemekből összeépített szerkezetre hordták fel. A sérült részeket így az előre felhalmozott elemekből gyorsan ki lehetett javítani.  A félhenger alakú fedezékek fala némileg vékonyabb volt.  

 27_apr_045.jpg

Persze nem minden lyukat foltoztak be. Magam is láttam olyan bunkert, melybe felülről besütött a nap. A hideg futkározott a hátamon, ahogy szemügyre vettem a bomba hatását. Más látni ezt a fotókon, és más ott állni, és nézni, hogy a vastag betonnal mi történt a telitalálat után. A két ujjnyi vastag merevítő vasrudak groteszk konfigurációban meredeztek mindenfelé, a robbanás belülről egy bizarr virágmintát mart a betonba.   

 p1010543.JPG

A felirat szerint ide a harci kutató-mentő szolgálat települt.

 

komment
Exclusive Military Hardware
süti beállítások módosítása