A nemrégen nagyjavításon átesett harci helikopterek támogatásával végrehajtott képességbemutatót tekinthettünk meg ma a Tisza partján. Egy különleges műveletet szerveztek, amely hasonló volt a tavasszal látottakhoz, csak most a Gripen helyett két Mi-24-es hajtotta végre a közvetlen harctámogatást.
Elsőként a két harci helikopter érkezett meg a műveleti területre. Azonban ekkor még csak két mesterlövész csoportot tettek ki. A katonák feladata volt a célobjektum megfigyelése, és a később beérkező, rajtaütést végrehajtó csoportok biztosítása.
A valóságban jóval távolabb kerülne sor a kirakásra, hogy észrevétlenül maradjanak, és saját lábon, lassan szivárognának közelebb. A szemlélőknek viszont így látványosabb, és érthetőbb a tevékenység.
Egy másik helyszínen a parancsnoki csoport került kijuttatásra.
A két Mi-24-es a közelben várakozott.
A rajtaütés előtt rácsaptak a célobjektumot védőkre. A Mi-24V JakB-12,7 típusú négycsövő géppuskája oldalra lévő célra fordítva.
A mesterlövészek szintén akcióba léptek, és a beérkező Mi-17-es leszállása előtt harcképtelenné tették az őröket.
Földi lépcsőben páncélozott M1165 HMMWV terepjárók száguldottak be, a 12,7 mm-es géppuskákkal fogták le az ellenséget, a kirakás ideje alatt.
Különleges műveleti katonák szálltak ki a Mi-17-esből.
A harctámogató csoport fekve maradt.
A helikopter nem maradhatott a földön, ott túl könnyű célpontnak számított volna.
A végrehajtó-rajtaütő csoport megindult, hátulról a többiek fedezték őket, tűzharc kezdődött.
Az épületbe a behatolás mindig is veszélyes feladat.
Ellenséges katona átvizsgálása.
Az ellenséges erők repülőgépeinek megsemmisítésére indul a robbantó csoport.
Egy fő elhelyezte a tölteteket, ketten biztosították.
Vége az épület megtisztításának, a repülőgépeken már elhelyezték a robbanótölteteket, jöhetett a kiemelés.
A rajtaütők elindultak.
Az utolsók is beszálltak.
A Mi-17-esnek gyorsan el kell hagyni a harcterületet.
A Polaris MRZR 2 könnyű terepjáróval a földi erők szintén elindultak.
Az ellenséges erők ekkor támadásba lendültek, melyet visszavertek a nehéz-géppuskák és a kézifegyverek tüzével, de a Mi-24-esek támogatására szükség van.
Rugalmas elszakadás, minden jármű elhagyja a területet.
Újra dübörgött a banda, a Mihuk visszatértek!
Elég furcsa módon a későbbi Mi-24P a 243-as gyártmány megjelölést kapta a Mil tervezőirodában, míg a korábbi Mi-24D a 246-os gyártmány. Nem tűnik logikusnak? Pedig van rá magyarázat. Valaki kommentben?
Eto krasszivaja puska! Ezért a GS-30-2 "puska" miatt P a Mi-24P! Ha valaki nem értené, az ágyú orosz megfelelője miatt lett ez a betűjelzése ennek a változatnak.
A Mi-24P fegyverzete: Az oldalán lévő 30 mm-es gépágyú, és a hozzá tartozó lőszerek, az Sz-5-ös és Sz-8-as nem irányított rakéták, KMGU aknaszóró konténer, szabadesésű bombák. Páncéltörő rakétát nem tettek ki, az indítócsövek üresek voltak. A hajózók viszont demonstrálva viselték az éjjellátókat a sisakjaikon.
A szolnoki látogatásunkkor egy állománygyűlés is volt, ahol megjelent a honvédelmi miniszter is. Mondandójában sok biztató dolog hangzott el, az immáron civil, de korábban a vezérkari főnökként szolgált Benkő Tibor tudta, hogyan szóljon a katonákhoz. Határozottan kijelentette, hogy a beszerzések tovább folytatódnak, és a személyi állomány anyagi és társadalmi megbecsülése is olyan lesz, mint ami kijár nekik a profi és áldozatos szolgálataikért. Pozitívum volt, hogy a 20 H145M helikopter mellé további 20 forgószárnyas megvásárlását említette, melyek már közepes szállító kategóriába tartoznak majd. De komoly szándék van szállító repülőgépek rendszeresítésére, melyek a haditechnikai eszközöket vehetik a fedélzetükre. Szintén említésre került légvédelmi és páncéltörő rakéták, páncélozott szállító harcjárművek, és ami nagyon fontos, harckocsik vásárlása is.
Sok más technika eszközt is kiállítottak, ezekből hamarosan egy külön poszt lesz.
A KM katonáinak a CZ 806 BREN 2 gépkarabélyara már lámpát, és lézeres célmegjelölőt is felszereltek.