Még 2018 Június 23-án családi napot rendeztek a vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandárnál. Ezen alkalomból lehetséges volt előzetes regisztráció után bejutni a Petőfi laktanyába. Az alakulat több különböző feladatot is ellát, ezek közt talán a legismertebb a katonai és állami ünnepeken való díszelgés. Ugyanakkor a Sándor-palota, és a Szent Korona őrzés-védelmét is elvégzik. Ezen kívül még híradó, elektronikus információvédelemmel is foglalkoznak a kijelölt katonáik, és egyéb támogató feladatokat végeznek.
A dandár szervezetéhez tartozik a Nemzeti Honvéd Díszegység, a Szállítózászlóalj, a Támogató Zászlóalj, a HM Híradó és Informatikai Rendszerfőközpont, az Objektumokat Üzemeltetési Igazgatósága, a Protokoll, Delegációs és Rendezvénybiztosító Igazgatóság, az Üzemeltető és Kiképzés Támogató Osztály, a Javító Század, és persze az Egészségügyi Főnökség az Orvosi Rendelőkkel, a Kulturális és Rekreációs Igazgatóság, valamint a Központi Zenekar is az alakulat része.
Gepard M1
A sokak által ismert, a Budaörsi út mellett lévő laktanyában azonban van még egy katonai egység, ez pedig a Katonai Rendészeti Központ. A viszonylag új egység objektumvédelmi és klasszikus rendészeti feladatokat lát el, ilyen például a szállítmányok kísérete, biztosítása. Az egész országra kiterjedő hatáskörrel rendelkeznek, több városban vannak kihelyezett csoportjaik.
A nyílt napon természetesen bemutatták a rendszeresített fegyvereiket, és felszerelésüket, így a blog tematikája miatt természetesen ezekről közölnék néhány fotót. Kezdjük talán a díszelgők fegyvereivel, amely egyben jól demonstrálja az eltérő feladatrendszert!
Jobbról két SzKSz öntöltő karabély látható. A 7.62x39 mm-es lőszerrel működő fegyvert még a II. Világháborúban fejlesztették ki a Szovjetunióban. A hagyományos megjelenése miatt alkalmazzák a díszelgők.
Középen viszont két Mannlicher M1895-ös lett kiállítva, amely a Palotaőrségnél van rendszeresítve. Kezembe is vehettem egyet, felemelő, bizsergető érzés volt felhúzni, és elsütni a több mint 100 éves fegyvert. Ráadásul az egyik magyar gyártmány, idehaza készült. Csak a bajonettek nem eredetiek, de mit számít ez, lényeg, hogy korhűek azok is. Egy szakértőt utólag megkérdeztem, a szurony szót nyugodtan lehet használni a bajonett helyett. A fegyverek a kép alapján inkább M1931-esek, vagyis az eredeti példányokat átalakították, hogy a régi lekerekített orrú lőszerek helyett az újabb, jobb ballisztikai adottságokkal rendelkező lőszerekkel működjenek. A fegyver pontos megnevezése pedig karabély, vagy kurtály. Köszönöm szépen KD!
A tűzfegyverek mellett a Koronaőrség által használt kardokat lehetett közelebbről is megtekinteni.
A katonai rendészek sátrában az SzVD távcsöves puska és a magyar KGP-9-es géppisztoly jól megfért egymás mellett.
Remington 870 Police Magnum sörétes puska, AK-63D gépkarabély, és a PKM géppuska egy része.
Az Országgyűlési Őrség sátrában két világ találkozásának is felfogható ez két pisztoly. Az egyik a Sztecskin APSz, amely még sorozatlövésre is alkalmas. Külön kuriózum a bakelit tok, amely válltámaszként használható. A modern HK P30L viszont teljesen más elvek szerint készült, műanyag alkatrészekkel, szereléksínnel, és combat sátorvassal.
HK416A5 gépkarabély, EOTech optikával.
A méret a lényeg, és itt az a jó, hogy kicsi: MP5KA4
Néhány távcsöves puskát is célra tarthatott a közönség.
Magyar gyártmány a Gepárd M1 nehéz távcsöves puska
Mk 13 puska
Még egy magyar gyártmány, a Szép puska
Az Anyagellátó Raktárbázis sátrában más alakulatoknál rendszeresített fegyvereket is bemutattak.
M4A1 gépkarabély
Az M110 az M16-ossal mutat rokonságot, de 7.62x51 mm-es lőszerrel működik.
A hazai lőfegyverek modernizálására tett kísérlet az AK-63MF
A rendszeresített járművekből is kiállítottak néhányat
Ivóvíz nélkül a legkeményebb katona sem bírja túl sokáig, a Rába H25-össel szállíthatják a szükséges utánpótlást a hidratációhoz.
Konténerszállító MAN
A harckocsiszállító Goldhofer trélert vontathatja a MAN TGS
A Katonai Közlekedési Központ nyerges vontatója hátulról.
Nincs katonai bemutató T-72-es nélkül, de a gyereksereg vette birtokba, így csak néhány részletfotót illesztek csak be.
Az NSzVT géppuska, és a harckocsi hátsó része alakmásítókkal, álcahálóval.
A parancsnok munkahelye.
A kilátás a periszkópon keresztül.
A PKT géppuska hátulról.
A lőszertároló
A 125 mm-es ágyút ebből a szögből ritkán fotózzák talán
BTR-80A páncélozott szállító harcjármű 30 mm-es gépágyúja
A HM Geoinformációs Szolgálatának pilótanélküli repülő eszköze. A Trimble UX 5-öst térképezés célokra használják.
A tűzszerészek sajnos szó szerinti áldozatos munkája megérdemli, hogy pár fotót mellékeljek. A sátruknál a különböző védőeszközöket, felszerelést állították ki.
A tűzszerész robot használatával távolabbról is dolgozhatnak. Vigyázzanak magukra, az emberélet a legfontosabb!
És persze minden seregben legfontosabb az ember, maga a katona. A Petőfi laktanyáról mindenkinek a díszelgők jutnak eszébe, így egy őrségváltáshoz történő felvezetésről készült kép mindenképp kell a posztba.
A Petőfi laktanya épületei igazán impozánsak. A látogatóknak vezetett túrát is szerveztek, hogy ismertessék ezeket.