Exclusive Military Hardware

2020. szeptember 10. 15:50 - Harrdder

M1-es harckocsik és Bradley harcjárművek a Bakonyban

A Brave Warrior hadgyakorlat amerikai résztvevői

A közlekedési hírekből már tudható, hogy jelentős katonai csapatmozgások vannak folyamatban a Bakony Harckiképző Központ környékén. A Magyar Honvédség idén is megrendezi a Bátor Harcos (Brave Warrior) hadgyakorlatot, a legfontosabb szereplők természetesen a mi katonáink, de ismét érkeznek a szövetséges NATO tagállamokból is alakulatok. A román, és szlovák katonákon kívül amerikaikat szintén köszönthetünk a résztvevők között. 

Általában az Army egy páncélos-felderítő századot szokott küldeni, most viszont nagyobb létszámú a kontingensük, mivel a 3-15 gépesített lövészzászlóalj katonái érkeztek meg a honvédségi kiképző központba. Ez jelentős logisztikai kihívás volt, hiszen a lánctalpas, és kerekes járműveket szintén ide kellett szállítani, akárcsak a támogatáshoz, ellátáshoz szükséges egyéb felszerelést. A feladatot jól oldották meg, hiszen gyakorlatilag úgy jöttek be be néhány nap alatt, hogy szinte fel sem tűnt a csapatmozgás az ország közútjain. Természetesen a hadgyakorlat végén mindezt a technikát ugyanilyen szakszerűen el is fogják szállítani.  

dsc_0639.JPG

Két szakasznyi Abrams harckocsi 

Szokás szerint közös kiképzésen vesznek részt a magyar katonáinkkal. Ha jól értettem, egyes esetkben az ellenerő (OPFOR) szerepét fogják majd játszani. 

dsc_0349.JPG

Az alakulat még a régebbi M1A1-es típussal rendelkezik. 

dsc_0399.JPG

A teljesen kiképzett, és levizsgázott harckocsizók kiváltsága, hogy nevet választhatnak a járművüknek, azt felfesthetik az ágyúcsőre. Ez lehet egy fantázianév, vagy épp Rocky Balboa. Az egyik M1-esre viszont balesetben elhunyt társuk neve került fel. 

dsc_0413.JPG

A harckocsizó alegység jelvénye. A szörnyfej egy T-72-esnek látszó harckocsit roppant szét az állkapcsával. Elfelejtettem megkérdezni, hogy ez vajon igazi háborús cselekményekre utal-e. A 3. zászlóalj ugyanis részt vett az 1991-es Öböl-háborúban. 

dsc_0414_1.JPG

Az ágyúcsőtől balra a párhuzamosított M240-es géppuska lángrejtője látható. A jelzővel ellentétben ezen a képen nem párhuzamos. Amúgy ha egy célra tüzelnek, akkor valóra válik az axióma, miszerint a végtelenben találkoznak a lövedékek?  

dsc_0415.JPG

A régebbi M1A1 változat is már 120 mm-es űrméretű ágyúval rendelkezik. Az M256-os típusú löveg nagyjából megegyezik a már nálunk is rendszeresített Leopard 2A4-es fő fegyverzetének számító Rh-120 L/44 típussal. Az alkalmazott lőszerek csereszabatosságában nem vagyok biztos, hiszen a németek és az amerikaik is külön típusokat fejlesztettek ki. Ennek érdemes lenne utánajárni.  

dsc_0474.JPG

A tűzvezető rendszer elektrooptikai berendezései felett egy hőkamera látható a képen, ami a CROWS távirányítású fegyverállvány része. A platformra felszerelhető M2-es géppuskát ilyen módon belülről, védetten lehet működtetni nappal és éjjel egyaránt. Úgy látszik az A1-es változatot is korszerűsítették némileg. 

dsc_0428.JPG

dsc_0400.JPG

dsc_0407.JPG

Az M2A3 Bradley harcjárművek közül néhány még csak nemrég érkezhetett meg, mivel a gépágyúcsövek nélkül voltak láthatóak. A csöveket szállítás előtt mindig kiszerelik.  

 dsc_06151.jpg

A lánctalpas gyalogsági harcjárművek nagy része viszont már a toronyba szerelt gépágyúval megkezdte a kiképzést. 

dsc_0601.JPG

A fotósok nyelhették a port, de megérte. A torony oldalán a TOW irányított páncéltörő rakéták indítója látható. 

dsc_0526.JPG

Ez viszont nem egy átlagos gyalogsági harcjármű! Ez egy M7A3 B-FiST (Bradley Fire Support Vehicle) változat. Az angol nyelvű megnevezést nem fordítom le szó szerinti tűztámogatónak, helyette inkább a tűzvezető kifejezést ajánlanám.

dsc_0622.JPG

Az M7A3 tornyának oldalán nem rakétaindító van, hanem a feladatához szükséges speciális eszközök konténerét szerelték rá. A navigációs berendezéseken, kamerákon kívül lézeres távolságmérő is van benne, ennek veszélyére figyelmeztet a felirat. Az M7A3 több rádióval rendelkezik, ezekkel a repülőgépek, vagy a tüzérség tűztámogatását lehet koordinálni. Egy harctéri azonosítóberendezést szintén beépítettek a tűzvezető járműbe, ezzel megelőzhető, hogy a saját erők célpontnak tekintsék. Közvetlen légi támogatásnál ez különösen fontos lehet.    

dsc_0475.JPG

Egy M2A3 lenyitott rámpával. A lövészeknél használt harcjárművek elsősorban lövészkatonálkat szállítanak.  Talán furcsa, hogy ilyen nyílvánvaló dolgot leírok, de oka van ennek. Az eddig nálunk megfordult páncélos-felderítő alakulatok harcjárművei kisebb létszámú személyzetet szállítanak a deszanttérben, a feladatuk ugyanis eltér a lövészekétől.  

dsc_0497.JPG

Az M113-as család tagjai. A kép bal oldalán a magasabb felépítményű M577 és M1068 parancsnoki-vezetési járművek állnak egymás mellett. Látni a különbséget? Nem, mert külsőleg azonosak, csak a felszereltségük tér el egymástól, amit csak belülről lehetne alaposabban szemügyre venni. 

dsc_0504.JPG

M113-as sebesült kihordó járművek, és M1064-es önjáró aknavetők. 

 

dsc_0433.JPG

A jó öreg M113A2-es páncélozott szállító harcjármű különböző változatai is még hadrendben vannak. 

dsc_0524.JPG

Életkép egy M88A2 műszaki mentő harckocsval. 

dsc_0435.JPG

dsc_0626.JPG

Páncélozott M1151 terepjárók, és ugyancsak páncélozott fülkéjű M1083 teherautó. 

dsc_0488.JPG

 A tábori telephelyen zajlott az élet. 

komment
Exclusive Military Hardware
süti beállítások módosítása