A blogposztok megírása előtt hosszadalmas, de mégis kellemes feladat, hogy a látogatások során készült több száz felvételből kiválogassam a legjobbakat. Habár sok képpel illusztráltam tavaly az írásaimat, még mindig rengeteg érdekes maradt. A 2021-es év elmúltával végigböngésztem az albumokat, és kiválogattam néhányat, amit eddig nem posztoltam itt. Ez egyben kiváló alkalmat teremt arra is, hogy áttekinthessük, milyen fejlesztések, és hadgyakorlatok voltak Magyarországon. Szólok előre, hogy kattintásvadász módon a régebbi cikkeket belinkelem. Megkérek mindenkit, ne gondoljon arra, hogy megnyitja! Aki már olvasta, megteheti újra, de dönthet úgy is, hogy nem.
Januárban a tatai lövészdandár 10 új Gidránt vett át. A harcjárművek gyártását Kaposváron tervezik. Korábban a sajtóban megjelent, hogy idén őszre ígérték az üzem építésének megkezdését. Egyelőre azonban ez még nem történt meg. A megnyugtató viszont a hír, hogy továbbra is azon dolgoznak az illetékesek, hogy a program megvalósuljon. Ezt kívánom én is, Somogyban várják a munkalehetőségeket. Nyáron megrendezésre került egy nagyobb NATO gyakorlat hazánkban. A Defender 21 keretében először az amcsi 173-as légideszant dandár ejtőernyős lövészei, és tüzérei települtek Pápára. C-17-esekkel és C-130-asokkal repültek Bulgáriába. Ejtőernyős megy fel a rámpán, hogy a ledobási terület felett az oldalsó ajtón ugorjon ki. „C-130 rolling down the strip, airborne Ranger take a little trip”… énekelhetném, de a Herculesek felszerelést, terepjárókat, tarackokat dobtak le, az ejések a C-17-essekkel repültek. Az ejtőernyők kirendezését más szemmel néztem. Elképzeltem, hogy hamarosan az én vállamat is húzza majd az ernyő súlya.
A Bakony Harckiképző Központba szlovák, lengyel és amerikai alakulatok érkeztek, hogy a vendéglátó magyarokkal együtt gyakorlatozzanak. Nem egy szokványos bemutatónak lehettem szemtanúja. Az amerikai ellenerő század a gyakorlótér minden adottságát kihasználva folyamatosan támadta a többieket. Eddig idehaza nem látott harcjárműveket is lencsevégre kaphattam, ráadásul a szervezőknek hála dinamikusan követhettem a manőverezést. Az M113A3 OSV egy különleges típusváltozat. Ellenséges harcjárműveket szimulál a gyakorlatokon.
A lengyel Rosomak bázisán létrehozott M120K Rak önjáró aknavető. A tetőre a PKM alapján kifejlesztett UKM-2000P géppuska van felszerelve, a fegyver NATO szabványú 7,62-es lőszerrel működik. A szlovák század a BMP-1-esek csehszlovák gyártású változataival, a BVP-1-esekkel dübörgött. Azonban volt egy kakukktojás. Az OT-90-es típusjelű változatnál a BVP-1 páncéltestére az OT-64-es tornyát szerelték. A fő fegyverzete egy 14.5-ös KPVT géppuska, a 73-as ágyú helyett. Az amerikai M113-asok folyamatosan meglepték a többi résztvevőt. A szimulált gépágyú lövések, és páncéltörő rakéta indítások találatait számítógépes rendszer detektálta. Aki a domb alján lévő, fákkal szegélyezett földúton elvonult, az egy életre megtanulta, milyen prédának lenni. Hatásvadász szöveg, de így történt: Magyar földön Habsburg családba tartozó magyarul beszélő amerikai szlovákokra vadászott.
Az amerikai sajtótiszt közel vitt bennünket, féltem, ebből baj lesz. Megúsztuk annyival, hogy ékes anyanyelvünkön jól elküldtek bennünket a …ba. Igaza volt a katonának, de legalább valós harchelyzet szimuláltunk, hiszen éles helyzetben a civilek bárhol felbukkanhatnak harc közben. Alig láttam M1126-os géppuskás Strykert. A 2CR alakulatnál a gépágyús XM1296-osból több van már. Az amerikai ellenerő század tábora egy erdőben, sátrakkal, konténeres vizesblokkokkal. Ez a katonaélet szépsége. Amikor az út túl keskeny, a JLTV lehúzódott, hogy elférjünk. Szintén itt volt a korábban idetelepült lövészalakulat egyik százada. Az alegység több hónapig tartózkodott nálunk, a NATO keleti szárnyának megerősítésére hozott határozatának értelmében. Az M2A3-asokra viszont egy másik alakulat jelzése volt felfestve, vagyis nem sajátjaikkal jöttek. Rotációban elég az embert cserélni, a technikát átvehetik valahol mástól. Két Apache egy CH-47-esel és egy UH-60-assal látogatást tett Kaposújlakon, ahol sok helyi nézhette meg közelről az amerikai helikoptereket. Miért pont Kaposújlak? Mert az volt közel Taszárhoz. A forgószárnyasok ugyanis a bezárt reptérre települtek ideiglenesen, előretolt hadműveleti bázisként használták, innét indultak „bevetésre”. A repülőtér infrastruktúrája siralmas állapotban van, de helikopterek üzemelhetnek onnét. Az év végének egyik szenzációja, hogy a létesítményt eladták egy neves, közismert cégnek, így minden esély megvan arra, hogy gyorsan felújítsák, és régi fényében pompázhasson. (Figyelem! Vörös szintű irónia figyelmezetés vonatkozik az utolsó mondatra!) A Szolnokon megrendezett szpotternapon minden típussal bemutatót tartottak, én leginkább a 705-ös számú Mi-17-esre koncentráltam nyálcsorgatva. Leginkább a formás hátsóját néztem, mert tudtam, meg fog nyílni számomra.Egy hét múlva ismét jelenésem volt Szolnokon. Akkor keveset fényképeztem, ugyanis ejtőernyős felkészítésen vettem részt, és ugrottam a 705-ösből. A forgószárnyasok Budapesten is megmutatták magukat, augusztus 11-én a főpróbán repültek, majd a 20-ai ünnepi rendezvényen már a teljes programot megcsodálhatta a nagyközönség.
Hosszú kihagyás után ismét repülőnapot és haditechnikai bemutatót rendeztek Kecskeméten. Ennek alkalmából a KC-390-es szállító repülőgépet is láthattuk, két példány pár éven belül hadrendbe áll idehaza.
A Gripenek gyakorlófegyverzettel demonstrálták, hogy valódi harci gépeink vannak. Ez nemcsak a közönségnek tetszetős, kiképzési feladat is egyben, a függesztményekkel a pilóták megtapasztalhatják, milyen azzal repülni. Az ország legjobb vadászrepülő századának gépeit üzem közben többször megnézhettem, nappal, éjjel, esőben, napsütésben egyaránt. A Gripeneket 2026 után is megtartja a Magyar Honvédég, de jelentős korszerűsítést végeznek rajtuk. Az első lépést már bejelentették, az IRIS–T rakétával váltják le a régebbi Sidewindereket. Kecskeméten a haditechnikai bemutató fogalma mögé elég komoly tartalmat tettek. A Leopard 2A4HU harckocsik demonstrálták, hogy az 1500 Le az 54 tonnás tömeggel jól gyorsul, és kiválóan manőverezik. A kanyarokban a személyzetnek kapaszkodni kellett.Ikertornyok, speciális magyar változat! (Vörös szintű hülyeség riasztás!) További érdekes képeket itt lehet megtekinteni erről a harckocsi bemutatóról.A Mi-17-esből is a Magyar Honvédség parancsnoka, és vezénylő zászlósa is ugrott a különleges rendeltetésű alakulat parancsnokaival. Az általuk használt MC-6-os ernyőkből kevés van, de hamarosan új körkupolás típus kerül beszerzésre. Az ejtőernyők hazai gyártásának lehetőségeiről írtam ezt a cikket korábban. A haderőnk fejlesztésének, és a hadiipar létrehozásának egyik legfontosabb eleme a Lynx program. A KF41-es harcjárműveket Zalaegerszegen fogják gyártani.
Az üzem építése már jól halad, az ünnepélyen nemcsak a lánctalpas bemutató példányát, de egy nagy port felkavaró, látványos helikopteres beemelést is láthattunk. A Lynxről háromrészes ismertetőt olvashatnak: 1, 2, 3
Az októberi Breaktrhough hadgyakorlaton egy több alakulatból összeállított zászlóalj vett részt. A haditechnikai eszközök szintén vegyes képet mutattak, a régebbi szovjet gyártmányok mellett már nagy számban ott voltak az új szerzemények is. Nagyobb felbontású képen a technikai eszközök egy része. A H145M helikopter felfegyverzett változatával éleslövészetet hajtottak végre, egyelőre csak gépágyúval.A gép orra alatti szenzortornyon ott van az MX-15Di típusjelzés, és a szemet károsító sugárzásra figyelmeztető jelzés is kivehető. Vagyis nemcsak kamerák vannak benne, hanem lézerberendezés is.A Leopard 2A7+ harckocsikból 44 kerül majd rendszeresítésre. Már most gondolkodnak a leendő üzemeltetők, hogyan fogják egyetlen hálózatba szervezni a zászlóalj kocsijait, hogyan tudják integrálni a sok kamera képét, hogyan tudják majd feldolgozni az emberek a hatalmas mennyiségű begyűjtött információt. Végezetül még néhány Gripen fotó. Aki pedig nem akar eddig nem publikált fotókat látni, az ne keresse fel a Harci Vasak FB, és Instagram oldalakat.